Zdrowie

Zdrowotne właściwości czarnego bzu

Owoce i kwiaty czarnego bzu posiadają silne właściwości lecznicze. Są świetnym środkiem wspomagającym organizm w walce z infekcją: dzięki dużej zawartości soli mineralnych i witamin. Łagodzą kaszel, leczą gorączkę.

 

Używane są głównie w postaci soku, czy to z wodą czy dodany do herbaty, wzmacnia drogi oddechowe oraz naczynia krwionośne i naczynka, co pozbawia nas ‚pajączków’. Wspomaga również pracę układu trawiennego i moczowego (właściwości moczopędne oraz regulacja pracy nerek). Regularne picie zapobiega obrzękom nerek, częstym zapaleniom pęcherza i problemom z trawieniem.

Leczenie – przy przeziębieniu, piciem soku z owoców czarnego bzu, ale też naparu z kwiatów, pozbawiamy chorobę jakichkolwiek szans na rozwój i to każdego z objawów (obniża gorączkę, działa wykrztuśnie i lekko przeciwbólowo)! Kolejnymi schorzeniami, na które kwiaty i owoce działają zbawiennie to zgaga oraz wzdęcia.

Ciekawostki – świeże kwiaty można dodawać do sałatek, jajecznicy i omletów (świetnym połączeniem wizualnym i jakościowym będzie dodanie jarmużu, który również ma mnóstwo właściwości.

Obróbka termiczna (np. zalanie kwiatów czy owoców ciepła/gorącą wodą, dodanie do jajecznicy) niweluje obecność sambunigryny i sambucyny, które w za dużej ilości mogą być trujące. Dlatego też nie można zjadać owoców bzu prosto z drzewa! Czarny bez stosowany regularnie, ale z umiarem, działa cuda!

Źródło: http://www.ekobiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *